Banyodan Sonra Saç Bakımı Nasıl Yapılır?

Saçlar, birçok etkenden dolayı yıpranmaya, dökülmeye ve kırılmaya eğilimli hassas yapılardır. Bu sebeple saça ihtiyacı olan ilgiyi göstermek ve bakım yapmak dış görünüşümüzün en önemli parçası için büyük önem taşır. Saçın sağlığı için saçımızın biçimine ve yapısına uygun ürünler ve teknikler kullanmak sağlıklı bir saç derisi ve ışıltılı saçlar kazanmaya giden yolda ilk adımdır. Banyodan sonra saç bakımı, özellikle saçların en hassas olduğu zaman dilimi olmasından dolayı ve saçları şekillendirmeye hazırlamak adına önemli bir adımdır.

Banyodan Önce Saç Bakımı
Banyodan Önce Saç Bakımı

Banyodan Önce Saç Bakımı

Banyoya girmeden önce de saçınızın sağlığı adına yapabileceğiniz adımlar bulunmaktadır. Saç bakım rutini için ilk adım ise, haftada bir, saçınızın şekli ve yapısına uygun olarak seçtiğiniz bir saç maskesi olacaktır. Satın aldığınız veya doğal yöntemlerle hazırladığınız bir saç maskesi saçınıza nem ve ışıltı katar. Satın alınacak ürün her zaman saçın ihtiyacına uygun olarak seçilmelidir. Doğal saç maskeleri için ise birçok tarif bulunmaktadır. Örneğin bal, saçınıza yumuşaklık katacaktır. Bunun yanında zeytinyağı, hindistan cevizi yağı gibi ürünler nemlendirme işleminde yardımcı olurlar. Dikkat etmeniz gereken bu maskeleri sık sık değil, aralıklarla uygulamaktır. Fazla kullanılan maskeler, saçlarınızın yapısını bozarak yağlandırabilirler. Hafif nemli saçlarınıza maskeyi uyguladıktan sonra 15 dakika kadar bekleterek durulayabilirsiniz.

Banyo Sırasında Saç Bakımı
Banyo Sırasında Saç Bakımı

Banyo Sırasında Saç Bakımı

Saç bakımı için banyo sırasında yapılması gereken önemli noktalar da bulunmaktadır. Öncelikle duşta saç taramak saçları kırabileceği için zararlıdır ve önerilmez. Kullandığınız şampuan, saç kremi veya saç maskesi gibi ürünlerin, kimyasal içermemesi ve saç tipinize uygun olması bir başka önemli adımdır. Suyun çok fazla sıcak olması ve şampuanın fazla uygulanması da saçlarınızı yıpratabilecek durumlar arasındadır. Duşta kullandığınız saç kremini saçınızda bir süre bekletebilirsiniz. Sık sık duş almak da saçlarınızdaki yağ dengesini bozacak ve saç derinize zararlı maddeler arasındadır. Duştan çıktığınızda ise saçlarınızı yumuşak bir havluyla kurulamanız gerekecektir. Havlunun saçımızı zedelemesini önlemek adına fazla tutmamalı ve sert bir havlu seçmemeliyiz.

Banyodan Sonra Saç Bakımı
Banyodan Sonra Saç Bakımı

Banyodan Sonra Saç Bakımı

Banyodan sonra saç bakımının ilk adımı banyodan çıktıktan ve saçımızın yumuşak bir havluyla saçların nemini alıp, sonra taramak olacaktır. Saçın çok ıslakken taranması kırılmalara yol açabilir. Bununla birlikte saçlarımızdaki karışıklığı gidermesi, hoş koku vermesi ve parlatması adına birçok saç bakım markasının ürün kataloğunda bulunan saç spreylerini satın alabilirsiniz.  Tarama işlemi sırasında saçlarımızı taramaya uçlardan başlamalı ve yavaşça yukarı doğru çıkmalıyız. Böylece kırılmaları engelleyebiliriz. Tarak ve fırça seçiminin de saçın şekline uygun olması önemlidir. Saçlarımızın hem tülermesini engellemek hem de kurutma işleminden önce ısıya karşı koruması için nemli saça uygulanan ve durulanmayan saç kremlerinden kullanabilirsiniz.

Ayrıca saç yağları ve serumları da banyodan sonra saç bakımı ürünleri olarak yarar sağlarlar. Bu krem, yağ ve serumlar, saçınızın nem dengesini sağlayacaktır. Kurutma işlemi sırasında nazik olunması ve kurutma makinesinin sıcaklığının ayarlanması gerekir. Fazla sıcak saçlarınıza zarar verebilir. Kurutma işlemi öncesi veya sonrasında kullanabileceğiniz şekillendirici ürünlerin de saçınızın tipine uygun olduğundan emin olmalısınız. Bu ürünler fazlasıyla kimyasal içerikleriyle sık sık kullanılmaları durumunda saçlarını yıpratırlar. Bu sebeple şekillendiricilerin gerektiği kadar ve zamanlarda kullanılması önemlidir. Aynı şekilde kurutma işlemi de gerekmediğince yapılmaması önerilir. Saçların kendi kendine kuruması ısıdan kaynaklı sorunları aza indirgeyebilir.

Son olarak saçlarınızda gün içinde hoş bir koku olmasını istiyorsanız saç parfümlerinden de kullanabilirsiniz. Bu madde, isteğe bağlıdır ancak sosyal bir ortamda yararınıza olacaktır.

Sağlık Kanalı Facebook sayfasından da bizi takip edebilirsiniz.

Give a Comment