Evde Yumurta ve Zeytinyağı Maskesi ile Saç Bakımı Nasıl Yapılır?

Bilinen bir teknik olan yumurta ve zeytinyağı maskesi, saçı gürleştirir, hacim verir ve parlatır. Her anlamda saçın sağlıklı bir görünüme ve yapıya kazanmasına yardımcıdır. Zaman zaman içerisinde farklı malzemelerde bulundurabilen bu maske, her saç tipi için vazgeçilmez bir tariftir. İçerisine konulabilecek farklı maddeler içerisinde, Hindistan cevizi yağı, limon, muz ve bal bulunmaktadır.

Evde Yapılan Doğal Saç Maskeleri Saça Yararlı Mıdır?
Evde Yapılan Doğal Saç Maskeleri Saça Yararlı Mıdır?

Evde Yapılan Doğal Saç Maskeleri Saça Yararlı Mıdır?

Her evde bulunan malzemelerle yapabileceğiniz kolay ve hızlı saç maskeleri, saçınızdaki birçok problemin giderilmesinde rol oynayabilir. Bu maskeler için kullanabileceğiniz malzemeler,

  • Hindistan cevizi yağı
  • Aloe vera
  • Shea yağı
  • Zeytinyağı
  • Bal
  • Limon
  • Yumurta
  • Mayonez ve daha birçoğu olarak sıralanabilir.

Evde yapılan doğal saç maskesi, hem kimyasal içermediğinden saçınıza zarar vermez hem de yapımları çok kolaydır. Bu maskeleri, malzemelerinizi gerekli miktarda karıştırıp saçınıza sürdükten sonra birkaç saat bekleyip yıkayarak uygulayabilirsiniz.

Yumurta ve Zeytinyağının Saça Faydaları
Yumurta ve Zeytinyağının Saça Faydaları

Yumurta ve Zeytinyağının Saça Faydaları

Öncelikle yumurta, başlı başına bir protein deposudur. Saça yumurta sürmenin faydaları saymakla bitmez. Saçlardaki dökülme problemlerini azaltarak saç derisini tedavi edebilir. Bununla birlikte saç kökleri de sağlamlaşır. Böylece yumurta sürmek saçı gürleştirir mi sorusunun cevabını da bulmuş oluyoruz. Aynı zamanda saçların uzamasında büyük rolü olduğu bilinmektedir. İçerisinde birçok farklı madde bulunduran yumurta, saçlar için yapılan her maskede bulundurulabilir. Saçlarınıza yumurta sürdüğünüzde maskeyi yıkamadan önce saçlarınızda katılaşma hissetmeniz normaldir. Yıkadığınızda bu katılık hissi geçecektir.

Banyodan önce saça zeytinyağı sürmek, saçtaki birçok problemi giderebilir. Kepek, kuru saç derisi ve matlık sorunları için zeytinyağı kesin bir çözümdür. Saçın parlaklığını arttırır, uzatır ve saç diplerini sağlamlaştırır. Zeytinyağı saça nasıl uygulanır dediğimizde ise, çeşitli maskeler ve kürler akla gelir.

Yumurta ve Zeytinyağı Maskesi Nasıl Yapılır ?
Yumurta ve Zeytinyağı Maskesi Nasıl Yapılır ?

Yumurta ve Zeytinyağı Maskesi Nasıl Yapılır ?

Yumurta ve zeytinyağı maskesinin yapımı ve uygulanışı oldukça kolaydır. İçerisine konulacak malzemeler,

  • İki adet yumurta sarısı
  • İki yemek kaşığı zeytinyağı ile sınırlıdır.

İki yumurtanın sarılarını ve iki kaşık zeytinyağını bir kap içerisinde karıştırın. Saçlarınıza sürülmesini kolaylaştırmak için birkaç damla su da ekleyebilirsiniz. Maskeyi hafif nemli saçınıza uyguladıktan sonra, saçınızı toplayıp bir bone ile kapatarak birkaç saat beklemeniz gerekiyor. Saçın durulama aşaması, katılaşmadan dolayı zor olabilir, bu sizi yanıltmamalı. Bu iki içerik doğal bir saç maskesinde ama maddelerdir. Yumurta ve zeytinyağı maskesinin faydaları ise, saçı güçlendirmek, hacim sağlamak, sağlıklı uzamasına yardımcı olmak ve saç dökülmelerini önlemek olarak sıralanabilir.

Hangi Sıklıkla Saça Maske Uygulanmalı?

Saç maskesi uygularken bilinmesi gereken en önemli noktalardan biri de hangi sıklıkla uygulanacağıdır. Bazı malzemeler, fazla kullanıldığında saç derisine zarar verebilir ve saçlarınızı yıpratabilirler. Bu sebeple evde yaptığınız saç maskelerini, saçınızı yormamak adına sürekli kullanmamalısınız. Haftada bir veya iki haftada bir olarak kullanmanız en ideal yoldur. Daha fazla kullanımda saçlarınıza zarar veren maskeler, sürekli kullanmama durumunda da etkisini tam olarak göstermeyecektir. Bu sebeple maskeleri kullanırken dikkatli olmanızda fayda var.

Saç maskesi ne kadar bekletilmeli sorusunun cevabı ise saçımızda birkaç saatten fazla durmamalı olacaktır. Daha az durduğunda etkisini göstermeyebilir ancak daha fazla durduğunda saç derisini tahriş edebilirler.

Dikkat Edilmesi Gerekenler

Kullandığımız ürünler her ne kadar doğal olsa da, zaman zaman saçımızda ve saç derimizde beklenmedik reaksiyonlara sebep olabilirler. Bu sebeple yapılacak herhangi bir maskeyi öncelikle kolunuzun üstünde küçük bir alana sürerek bir süre beklemelisiniz. Bu küçük test, saç derimizde bir sorun çıkmayacağının garantisi olarak alınabilir.

Sağlık Kanalı Facebook sayfasından da bizi takip edebilirsiniz.

Give a Comment