Genital Bölge Sivilce Kremi

Genital bölge, vücudun en hassas bölgelerinden biridir. Özellikle bu bölgeler için temizliğe dikkat edilmediği zaman genital bölge sivilce problemleri ortaya çıkabilmektedir. Tıpkı yüzde olduğu gibi, yanlış beslenme, hijyene önem vermeme gibi nedenlerden dolayı sivilceler oluşabilmektedir. Genital bölgelerde meydana çıkan sivilceler, vücudun diğer bölgelerinde beliren aknelere göre daha rahatsız edici olmaktadır.

Genital bölge sivilce tedavisi doğru bir şekilde yapıldığı zaman, kısa sürede iyileşme gözlenmektedir. Ancak bu durumun tedavisi yapılmazsa, ciddi sağlık sorunlarına neden olabilir. Genital bölgede çıkan sivilcelerin farklı nedenleri bulunmaktadır. Bu sivilce türü yaygın olarak kadınlarda görülmektedir.

Genital bölge sürekli kapalı olduğundan hava almayan bir bölgedir. Nemli ve hava almayan bölgelerde sivilce gibi çeşitli sorunların oluşması ve bu sorunların uzun süre geçmemesi esasında çok normaldir. Genital bölgede oluşan sivilcelerin çeşitli sebepleri vardır.

Genital Bölgede Sivilce Oluşumunun Nedenleri

Genital bölgede zaman zaman sivilce oluşumları gözlenebilmektedir. Bu sivilcelerin oluşmasının pek çok nedeni olabilir. Bu sebepleri tespit etmek ve sivilceye sebebiyet veren durumlardan uzak durmak gerekmektedir. Aşağıda yer alan başlıklara göz atarak kadınlarda genital bölge sivilcelerinin oluşma nedenleri hakkında bilgi sahibi olabilirsiniz.

Genital Bölgedeki Havasızlık

Genital bölge, yapısı gereği nemlidir. Bu nem, havasızlık ile birleştiği zaman sivilce oluşumuna neden olabilmektedir. Çok dar iç çamaşırı giyen kadınlarda, sivilce problemi daha sık olmaktadır. Zira dar iç çamaşırları, hava almayan nemli bir bölgeyi olumsuz etkilemektedir. Kadınların bedenlerine uygun çamaşır giymeleri, sivilce oluşma riskini azaltmaktadır.

Genital bölge sivilce oluşumunu tetikleyen durumlardan biri de, emici olmayan iç çamaşırı kullanmaktır. Zira emici özelliği bulunmayan çamaşırlar, nem oranının yükselmesine neden olmaktadır. Yüksek nem ise, sivilcelerin oluşumuna zemin hazırlamaktadır.

Kilo Problemi

Kilo problemi yaşayan kadınlarda sürtünme gibi durumlar tahrişe ver sivilce oluşumuna neden olmaktadır. Bu durumda, kadınların iç bacak bölgesinde kilo vermeleri tavsiye edilmektedir. Genital bölgenin kilo sorunları ile sıkışması havasızlığı arttırmaktadır. Bunun yanı sıra uzun süre bacak bacak üstüne atarak oturma, sıkışmalara neden olacağı için tavsiye edilmemektedir.

Yanlış Sabun Kullanımı

Genital bölgenin kendine has bir yapısı vardır. Bu yapının korunabilmesi için genital bölge temizlik ürünlerinin 3.5 ile 4.5 pH değerine sahip olması gerekmektedir. Aksi halde, genital sağlık deforme olabilir. Özellikle genital temizlikte antibakteriyel ürün kullanımından kaçınılması gerekmektedir. Zira bu ürünlerin pH değeri oldukça yüksektir. Yanlış ürün kullanımı, sivilce oluşumuna sebep olabilmektedir.

Genital Bölge Sivilceleri Nasıl Önlenir?

Genital bölgede oluşan sivilcelerin fark edildiği andan itibaren bakımı yapılmalıdır. Aksi halde bu sivilceler günlük hayatta yapılan basit aktivitelere bile engel olabilir. Daha önce de belirtildiği gibi, genital bölgenin yapısı sivilce oluşumuna meyilli olmaktadır. Ancak birkaç basit yöntem ile genital bölge sivilce oluşumunu engellemek mümkündür. Bu yöntemlerden bazıları aşağıda belirtilmektedir.

  • Dar iç çamaşırından kaçınmak
  • Hijyenik pedleri düzenli olarak değiştirmek
  • Cinsel ilişkilerde korunmak
  • Genital bölgedeki kılları alırken nazik davranmak
  • Cildi tahriş etmeyecek ürünler kullanmak

Genital bölgede sivilce kremi, sivilce gözlenmesi durumunda kullanılan ürünlerdir. Ancak öncelikle cilt doktoruna gitmeniz gerekmektedir. Zira genital bölgede görülen her cilt bozukluğu sivilcelerden kaynaklanmamaktadır. Ayrıca bu yapılar birbirine oldukça benzediği için teşhisi doktor tarafından yapılmalıdır. Eğer genital bölgesinde sivilce problemi olduğunu fark eden kadınlar, kendi kendilerine bir çözüm bulurlarsa, sivilceler daha kötü bir hal alabilir. Doktorlar sivilcenin türünü tespit ederek eczanede satılan uygun sivilce ürününü tavsiye edecektir.

Ayrıca Tırnakta Siyah Çizgi Neden Olur yazımızı da okuyabilirsiniz.

Give a Comment