Karnabahar Buzlukta Nasıl Saklanır?

Taze mevsim sebzeleri yemek gibisi yoktur, ancak en sevdiğiniz sebzeleri yıl boyunca yemek ve dondurucunuzu onlar için ayırmak istiyorsanız, devam edin.  Bugün karnabaharı dondurucuda nasıl saklayacağımızı adım adım öğrenmek istiyoruz.

Çoğumuzun büyürken kıymetini bilmediğimiz bir sebze olsa da çoğumuz büyürken çok sevdik, bu doğru.  Ekmeğini, çorbasını, leziz etli yemeğini hatta patates püresini biz yaptık, yapmaya da devam ediyoruz!  Faydası var mı diye soracak olursanız karnabaharın faydaları saymakla bitmez diyebilirsiniz.

O halde içerdiği vitaminleri, mineralleri ve diğer tüm faydalı maddeleri mümkün olduğunca korumak için dondurucuda nasıl saklanacağını öğrenmenin zamanı geldi. Karnabahar Buzlukta Nasıl Saklanır adım adım anlatımıyla cevabı burada!

Adım 1: Karnabaharı güzelce yıkayıp durulayın ve parçalara ayırın

Her zamanki gibi karnabaharınızı iyice yıkayıp budayarak başlayın, sanki onu pişirip hemen yiyecekmişsiniz gibi.  Yaprakları bir kenara koyun ama asla atmayın.

Adım 2: Büyük bir tencerede suyu kaynatmaya başlayın, su kaynayınca yarım limonun suyunu ekleyin.

İşleyeceğimiz karnabahar için geniş bir tencereye bol su koyup kaynamaya bırakıyoruz.  Piştikten sonra en az yarım limonun taze sıkılmış suyunu ekleyin.  Dilerseniz limon yerine 1 tatlı kaşığı limon tuzu da kullanabilirsiniz.

Adım 3: Kaynayan suyun yanına hemen büyük bir kase buzlu su koyun.

Su kaynayana kadar vakit kaybetmeyin ve derin bir karıştırma kabı veya salata kasesi alıp su ve bol buz ekleyin.

Buzlukta Karnabahar Saklama
Buzlukta Karnabahar Saklama yöntemi

Buzlukta Karnabahar Saklama

Karnabahar bıçakla veya elle çiçeklere ayrılır. Bir tencereye su koyulup içine limon sıkılır. Limonlu suya koyularak bir müddet bekletilip süzülür. Poşetlere doldurulup derin dondurucuya atılır. Burada en fazla 10 ay tazeliğini koruyabilir.

Buzlukta Karnabahar Saklama Şoklama Yöntemi

Malzemeler

1 adet karnabahar (Ortalama 1 kg kadar)

Buzdolabı poşeti

Limon tuzu

1 tencere kaynar su, bir tencere soğuk su

Uygulaması

Şoklanarak dondurucuda muhafaza edilen sebzeler çürümez ve  bayatlamaz. Bu, son derece güvenle uygulayabileceğiniz bir yöntemdir. Şoklama işlemi doğru yapılırsa karnabahar, dondurucuda görünümü bozulmadan ve tazeliğini yitirmeden durabilir.

Karnabaharları çiçekler halinde ayırın. Bir tencere kaynar suyun içine 1 nohut büyüklüğünde limon tuzu atın. Karnabaharları bu tencereye atın.5 dk bekletip, delikli süzgeçle alıp içi buz dolu olan soğuk su bulunan tencereye atıp 1 dk bekleyin.

Ardından bunları süzgece alıp sularını süzdürün.

Soğumuş karnabaharları tek kullanımlık porsiyonlar hâlinde buzdolabı poşetlerine yerleştirip dondurucuya koyun.

Buzlukta Karnabahar Saklama Adımları

Kış aylarında karnabaharı buzluğa kaldırmanız önerilmez. Karnabahar buzlukta uzun süre beklerse çürümesi ve beyaz bölümlerinde kararma olması muhtemeldir. Bu sebeple derin dondurucuda muhafaza edilmesi daha doğrudur.

Karnabaharları temizleyin ve çiçeklere ayırın. Bol miktarda suya sirke ekleyip karnabaharları bunun içinde 30 dakika bekletin. Durulayıp temiz bir bezin üzerine yayın. Kuruduktan sonra buzdolabı poşetlerine tek pişirimlik porsiyonlar şeklinde paylaştırın. Poşetlerin havasını alıp ağzını iyice bağlayın. Karnabaharları buzdolabına koyup biraz soğutun. Sonrasında buzluğa koyabilirsiniz. Tüketmek istediğinizde çıkarıp hemen haşlayabilirsiniz.

Dondurulmuş Karnabahar Nasıl Pişirilir?

Mevsiminde aldığınız ve ilerleyen zamanda tüketmek üzere derin dondurucuya attığınız karnabaharı ızgara, güveç, fırın veya tencerede istediğiniz gibi pişirebilirsiniz. Donmuş haldeki karnabaharı derin dondurucudan çıkarıp suya tutun. Böylece üstündeki ambalaj malzemesini gevşetmiş olacaksınız. Ardından karnabaharı ambalajından çıkarıp bir kâseye yerleştirin. Üzerini geçecek şekilde musluk suyu ilâve edin. Çözülmeye bırakın. Bu süre zarfında kesinlikle sudan çıkarmayın. Yemeğini yapacağınız zaman sudan alıp tencereye koyarak pişirebilirsiniz.

Karnabahar Derin Dondurucuda Nasıl Saklanır ?

Karnabaharları ilk temizledikten sonra 3’lü 4’erli gruplar halinde sapından ayırıp limonlu suda bekletiyoruz.  Karnabaharı süzdükten sonra direkt pişirmek üzere paketleyip buzluğa kaldırıyoruz.  Diğer bir yöntem ise kaynatılarak muhafaza edilmesidir.  Karnabaharı hızlı haşlamak isterseniz geniş bir tencereye su ve nohut büyüklüğünde bir parça limon tuzu koyup kaynatın.  3-4 dakika kaynattıktan sonra tülbentten süzün.  Suyunu süzdükten sonra pişmesi için poşetlere koyuyoruz.  Poşetlerin ağzını hava almayacak şekilde kapatıyoruz ve buzluğa kaldırıyoruz.

YouTube Kanalımız: https://www.youtube.com/@saglkkanal2120/

Give a Comment