2021 Yılında Rejeneratif Tıp (Yenileyici Tıp) hakkında Beklentilerimiz Ne Olabilir?

2020 Yılı pandemi ve karantina nedeni ile daha önce eşi görülmemiş bir yıl oldu. Dünya çapında yaşanan uzun süreli karantinalar estetik cerrahların ve estetik kliniklerin bir Zoom patlaması yaşamasına yol açtı. Karantinanın bir miktar gevşemesi ile birlikte de estetik endüstrisinde ( özellikle rejeneratif tıp alanında) %100’e varan oranda talep patlaması yaşandı.

Bunun başlıca nedeninin insanların aylar boyu Zoom konuşmalarında uzun uzun kendi yüzlerini incelemeleri olduğu düşünülüyor. Bu kadar uzun süre kendi yüzünü seyreden insanlar, yüzlerindeki kusurlardan eskisine oranla daha fazla rahatsız olmaya başladılar. Bütün bunların sonunda 2021 yılı başından itibaren genel olarak kozmetik tedaviler için ciddi boyutta bir talep artışı oldu.

Kozmetikte Hiper Kişiselleştirme Eğilimi

Kozmetik tedavi çeşitleri gittikçe artıyor. Bu sayede de, her tedavinin her bireyi farklı şekilde etkileyebileceğine dair farkındalık da artıyor.

Kozmetik konusunda uzman olarak çalışan kişilerin görüşüne göre, 2021’de özellikle hastaların bireysel ihtiyaçlarını karşılayan son derece kişiselleştirilmiş prosedürler ortaya çıkacaktır. Kozmetik şirketlerinin kişiye özel ihtiyaçlar üzerinde çalışmaları gittikçe artıyor ve çeşitleniyor.

Cerrahlar, hastaların bireysel estetiğine daha ince ve rafine bir uyum sağlanması için minimal invaziv ve maksimum hassas prosedürler uygulamak istiyorlar. Bu nedenle de 2021 ‘in ilerleyen dönemlerinde ince ayarlara daha fazla vurgu yapılması bekleniyor.

Rejeneratif Tıp Tedavilerinde Yükseliş
Rejeneratif Tıp Tedavilerinde Yükseliş

Rejeneratif Tıp Tedavilerinde Yükseliş

Estetik cerrahlar ve doktorlar, yenileyici (rejeneratif) tıp uygulamalarının lüks güzellik pazarında temel bir oluşum haline geleceğini belirtiyorlar. Çeşitli kozmetik uygulamaları günümüzde bilim kurgu fantezisi olmaktan öteye gidiyor. Bu amaçla üzerinde ilerleme kaydedilen başlıca uygulamalar şunlardır:

  • Trombositten Zengin Plazma
  • ADSC (yağdan türetilmiş kök hücreler)

Yukarıda belirtilen yenileyici tedaviler sayesinde bireylerin kendi hücrelerinde yer alan gençleştirici özellikler toplanarak, hastaya enjekte edilir. Bu enjeksiyon sonucunda elde edilen başlıca avantajlar şunlardır:

  • İşlem sonrası iyileşmenin hızlandırılması
  • Bireylerin hücrelerinin onarılması
  • Cildin gençleştirilmesi

Yenileyici tıp tedavisinde bireyler kendilerine ait zenginleştirilmiş dokularını 5 yıl boyunca koruyabilirler. Bahse konu tedavi ile hastanın kendi dokusunu yenilemesi sağlanıyor. Rejeneratif tıp tedavileri üzerine ciddi yatırımlar yapılmaktadır. Bu büyük yatırımların ve yoğun çalışmaların sonucunda yenileyici tedaviler daha kolay ulaşılabilir ve daha uygun maliyetli olacaktır.

Yağ Transfer Prosedürlerinde Artan Çok Yönlülük

Yağın dış görünüşümüz için bir şeytan olduğu düşüncesi yavaş yavaş kayboluyor. Yağ dokusunun inanılmaz derecede yenileyici özellikler içerdiği saptandığından bu yana, kozmetik uzmanları yağın gücünü fark ettiler ve üzerinde daha fazla çalışmaya başladılar.

Estetik cerrahları nano-yağ aşılama prosedürü uyguladıklarında, bahse konu minimal invaziv tedavilerin geleneksel dolgu tedavilerine göre daha çok yönlü ve daha etkili olduğunu keşfettiler. Kendi yağından yararlanmak için gittikçe daha fazla sayıda insan liposuction yaptırmaya başladı.

Özetle 2021 yılında, rejeneratif tıp alanında patlayan talepler ile doğru orantılı olarak önemli boyutta ilerlemeler olacağını bekleyebiliriz.

Sabah Yorgun Kalkmanıza Yol Açan 5 Neden adlı yazımızı okudunuz mu?

Give a Comment