Stresin İnsanlar Üzerindeki Etkisi

Stresin insan vücuduna pek çok zararı bulunmaktadır. Metabolizma faaliyetlerini yavaşlatır veya normalden çok hızlı çalışmasını sağlar. Stresin insan hayatını kısalttığı da bilinen en büyük zararları arasında yer almaktadır.
İşte stresin insan vücuduna en fazla etki ettiği sebepler ve bu durumlara karşı aktif mücadele yöntemleri:

Öncelikle stresin olumsuz etkilerinden dolayı, uyku düzeninizde rahatsız edici oranda bir bozulma yaşanabilir. Vücudunuzdan salgılanan bazı stres hormonları sizi doğrudan etkileyerek uykuya dalmanızı zorlaştırmaktadır. Uykusuzluğun en büyük yan etkisi ise baş ağrısı ve tansiyon düşmesi olarak gösterilebilir. Bağışıklık sisteminizde yaşanacak ciddi problemlerde uykusuzluğu önemli ölçüde tetiklemektedir. Yani uykusuzluğun beraberinde getirdiği bazı bozukluklarda bizzat uykusuzluğa neden olmaktadır.
Öncelikle ne yapmak gerekmektedir. Kesinlikle bitki çaylarını tercih edebilirsiniz. Saat akşam 7 olduktan sonra yemek yemekten uzak durabilirsiniz. Sigara ve kahve tüketiminizi ise kısabilirsiniz.

[irp]

Düzenli olarak spor yapmak stresin olumsuz etkilerinin ortadan kaybolmasını sağlayabilir. Tüm bunların yanı sıra beslenmenize dikkat etmeniz de olumlu olarak etki gösterecektir.

Strese sebep olan olayların üzerine giderekte kendisinden kurtulabilirsiniz. Ayrıca şehrin yorucu atmosferinden bir anlığına bile olsa kurtulmak da insanı çok büyük oranda rahatlatacaktır.

Yapılan araştırmalar sonucunda büyük şehirlerde yaşayan insanların, kırsal kesimlerde yaşayan insanlara oranla çok daha kolay bir şekilde depresyona girebildiklerini ortaya çıkarmıştır.

Tüm bu sebeplerden dolayı hayatın yorucu etkilerinin dışına çıkmak stresle etkin mücadele açısından büyük bir önem taşımaktadır.

Diz kapağı ağrısı

Bronşit Hastalığı Belirtileri

Bizi Facebook tan takip edebilirsiniz.

Sağlık Kanalı

Give a Comment