Tırnak Batması Nasıl Geçer?

Tırnak batması problemi neredeyse çoğu insanın başına gelen ve tırnağın kenarının veya köşesinin ete doğru battığı bir problemdir. Bu batma genellikle ayak baş parmaklarında görülür ve belirtileri, ağrı, şişme, kızarıklık olmaktadır. Bu tarz şikayetler ile beraber tırnak batması nasıl geçer sorusu veya evde ne yapabilirim gibi sorular birçok kişinin ortak sorusudur. Tırnak batması eğer şiddetli bir şekilde ağrımıyorsa ve hafif belirtileri varsa evde kolaylıkla çözülebilmektedir.

Eğer ileri derecede tırnak batması yaşıyorsanız ve iltihap çok fazlaysa profesyonel yardım almalısınız. Aynı zamanda diyabet, damar sertliği gibi ayaktaki kan akışını zayıflatan bir sağlık durumunuz varsa tırnak batması ile beraber bazı komplikasyonlar oluşabilmektedir.

Tırnak Batması Tedavisi Evde
Tırnak Batması Tedavisi Evde

Tırnak Batması Tedavisi Evde

Tırnak batması evde tedavi yöntemi için ağrısını azaltabileceğiniz ve bir nebze de olsun tedavi edebileceğiniz bazı yöntemler bulunmaktadır. Aynı zamanda enfeksiyonu önlemek için tırnak batması olduğunu hissettiğiniz an tedavi uygulamanız gerekmektedir. Eğer bu durum ile ilgilenmezseniz zamanla şiddetli ağrılar çekebilir ve batmanın daha fazla şiddetlenmesini sağlarsınız. Tırnak batması için evde yapabileceğiniz bazı etkili tedavi yöntemleri,

  • Tırnak batması geçirdiğiniz süre boyunca rahat ayakkabılar tercih etmeniz gerekmektedir. Kesinlikle parmağa baskı yapmayacak ayakkabı ile beraber rahat çorap ve ayakkabı giymelisiniz.
  • Bunların yanında batikon tırnak batmasına iyi gelir mi sorusu için Batikon sadece tırnakta oluşmuş enfeksiyona ve mikroplara iyi gelmektedir. Yani tek başına bir etkisi bulunmaz.
  • Sıcak su banyosu ile beraber özellikle tırnak batmasının olduğu ayağı sıcak su içerisinde tutarak ağrıyı hafifletebilirsiniz. Bunun yanında tırnak iyice yumuşayınca batan yerleri zarar vermeden kesebilirsiniz. Tırnak makasının uç kısmı ile beraber batan tırnağı hafif bir şekilde kaldırabilirsiniz.
  • Elma sirkesi ile beraber tırnak batmasında hem enfeksiyon oluşmasını önleyebilirsiniz hem de ağrıları azaltabilirsiniz.
  • Batmanın olduğu tırnağın altına pamuk koymanız tırnak batmasına iyi gelmektedir. Aynı şekilde bu uygulama ile beraber batmanın ilerlemesine engel olabilirsiniz.
  • Bu yöntemleri elde tırnak batması nasıl geçer diyenlerde rahatlıkla uygulayabilir.
Tırnak Batması Kendiliğinden Geçer mi?
Tırnak Batması Kendiliğinden Geçer mi?

Tırnak Batması Kendiliğinden Geçer mi?

Tırnak batması olduğu zaman bunun için önlem almak ayak sağılığınız için daha iyi bir yöntem olmaktadır. Bazı kişilerde kendiliğinden geçse de bazen uygulama gerektirir. Özellikle daha tırnak batmasının başındaysanız tırnak makası ile tırnağınızı düzelterek geçmesini sağlayabilirsiniz. Bunun dışında batma ilerlediyse, bunun yanında ağrı, hassasiyet, irin akıyorsa ve şişmişse bu durumlarda kesinlikle bir doktora görünmeniz gerekmektedir.

Eğer bu tarz durumlarda enfeksiyon meydana gelmişse doktor antibiyotik tedavisi uygular ve fazla tırnağı alır. Tırnak batmasından korunmak için kesinlikle tırnak kesimine dikkat etmelisiniz. Bunun yanında dar ayakkabıları uzun süre giymemelisiniz. Ortak kullanım alanlarında ayak ve tırnak hijyenine önem vermeli ve pedikür gibi aletleri dezenfekte etmelisiniz.

Mantarlı Tırnak Batması

Mantarlı tırnak batması oldukça riskli bir durumdur. Aynı şekilde mantar ile beraber tırnak batması acil çözüm gerektiren bir durumdur. Eğer bir kronik hastalığınız veya şeker hastalığınız var ise mantarlı tırnak batması ciddi boyutlarda olabilmektedir. Mantarlı tırnak batması belirtileri,

  • Tırnakta şekil bozukluğu
  • Tırnağın yüzeyinde çizgilenmeler.
  • Tırnağın sararması.
  • Tırnakların kalın ve kuru olması.

Bu belirtileri gördüğünüz zaman bir doktora görünebilir ve öncelikle bu batmayı önlendikten sonra ayak mantarı krem tedavisi uygulanmaktadır. Tüm bu belirtilerin yanında tırnak batması iltihap durumu görüyorsanız tırnağınız için antibiyotik krem uygulanabilir. Artık teknolojinin gelişmesi ile beraber tırnak batmaları ışın ve lazer ile birçok yol ile tedavi edilmektedir.

İlginizi çekebilir: Fenistil Jel Nedir ve Nelere İyi Gelmektedir?

Sağlık Kanalı Facebook sayfasından da bizi takip edebilirsiniz.

Give a Comment