Tırnak Mantarı Nasıl Geçer?

Tırnak mantarı birçok insanda görülen can sıkıcı bir durumdur. Çok büyük bir tehlikesi olmasa da tırnak mantarları diğer tırnaklara yayılabilmektedir. Tırnak mantar olduğu zaman tırnaklar kalınlaşır, rengi bozulur ve parçalanmaya başlar. Bu yüzden tırnak mantarı nasıl geçer sorusu birçok kişinin sorduğu bir sorudur. Tırnak mantarları tırnak ucunun hemen alt bölümünde beyaz veya sarı renkli bir nokta ile başlar ve belirtileri sırasında rahatsız etmez. Tırnak mantarlarının diğer belirtileri şu şekildedir,

 • Kalınlaşmış tırnak yapısı.
 • Tırnaklarda şekil bozukluğu.
 • Tırnaklarda ufalma.
 • Tırnağın sarı renk olması veya kahverengine doğru giden bir renk.

Gibi durumlar tırnak mantarı belirtileridir. Aynı şekilde tırnak mantar tedavileri doktora görünmesi gereken bir durumdur. Hafif tırnak mantarları kendi kendine geçse de ileri derecede tırnak mantarlarının tedavi olması gerekmektedir.

Ayak Tırnak Mantarı Nasıl Geçer?
Ayak Tırnak Mantarı Nasıl Geçer?

Ayak Tırnak Mantarı Nasıl Geçer?

Ayak başparmak tırnak mantarı tedavisi birçok kişinin yaşadığı mantar tedavisini geçirmektedir. Kendi kendinize uygulayabileceğiniz bakımda çok fazla değildir bu yüzden eğer tırnağınız deforme olmuşsa, kalınlaşmış ve iltihaplanmışsa bunun yanında şeker hastası iseniz bir doktor ile görüşmelisiniz.

Eczanelerde satılan tırnak mantar ilacı kullanarak reçetesiz bir şekilde merhemleri ve kremleri deneyebilirsiniz. Bunun için ellerinizi yıkadıktan sonra tırnağı kurutun ve aldığınız merhemi uygulayın. Tırnaklarınız uzunsa tırnağınızı kesin ve inceltin. Bunu tırnak törpüsü ile yapabilirsiniz bu sayede tırnağın üzerindeki basıncı azaltır ve rahatlatırsınız.  Bunun dışında cerrahi müdahale durumları ciddi durumlarda yapılır. Doğrudan tırnak altındaki enfeksiyona ulaşılır ve bu durumda tırnak çıkartılabilir.

Tırnak Mantarı Neden Olur?

El tırnak mantarları nasıl geçer veya nasıl önlenir konusunda almanız gereken bazı önlemler vardır. Aynı şekilde tırnak mantarlarını geliştirmemek için alacağınız önlemler ile beraber herkesin yapması gerekmektedir. Aksi takdirde tırnak mantarına yakalanabilirsiniz ve bu durum birçok kişiyi rahatsız eden bir durumdur. Tırnak mantarlarının sebepleri şu şekilde özetlenebilir,

 • Diyabet gibi dolaşım sistemini zayıflatan bir hastalığa sahip olmak, bu durumda ilaçlarınızı düzenli bir şekilde kullanarak sağlıklı beslenmelisiniz.
 • Spor alanları, yüzme havuzları gibi alanlarda çıplak ayakla yürümemelisiniz.
 • Tırnaklarınızı temizlememek ve uzun süre kesmemek tırnak mantarlarına sebep olabilir.
 • Başkalarının tırnak makasını, çorabını ve ayakkabısını kullanmayın.
 • Pedikür veya manikür yaptığınız zaman malzemelerin iyice dezenfekte olduğundan emin olun ve başkasında kullanılan malzemelerin sizde kullanılmadığından emin olun.
 • Sürekli olarak çorap ve ayakkabı giymeyin ve çoraplarınızı düzenli olarak değiştirin.
 • Kullandığınız tırnak bakım ürünlerine dikkat edin. Uzun süre oje kullanmayın ve yapay tırnaklardan kaçının.
 • Tırnak kesiminde olabildiğince düz kesmeye çalışın ve her kesmenizde aletlerinizi dezenfekte edin.

Bu durumlara uymazsanız tırnağınız mantar olabilir ve aynı zamanda çeşitli diğer enfeksiyon hastalıklarına yakalanabilirsiniz. Bu süreçte ayak mantarı veya el mantarı olmamak için kendinize iyi bakmalı ve kronik hastalığınız varsa doktor ile görüşmelisiniz.

Lazerle Tırnak Mantarı Tedavisi
Lazerle Tırnak Mantarı Tedavisi

Lazerle Tırnak Mantarı Tedavisi

Lazerle tırnak mantar tedavisi yapıldığı zaman özel olarak kullanılan ışın tırnağı ısıtır ve yaklaşık olarak 15 dakika sürer. İşlem sırasında acı çekilmez ve tedavi tırnağın dibinde temiz tırnak çıkana kadar devam edilir. Lazerle tırnak mantarı tedavisi süresi yaklaşık olarak 15 günde bir yapılan bir işlemdir ve 5 seans ile mantar tedavi edilir. Lazerle tırnak mantarı tedavisi uygulamalarında kişiler sosyal yaşamlarına devam edebilirler.

Tırnak mantarını ne öldürür konusunda lazer tedavisi çok iyi bir seçenek olmaktadır. Bunun yanında doktor kontrolü ile beraber mantar öldürücü kremler ve solüsyonlar kullanılmaktadır. Bu kremler düzenli kullanıldığı takdirde etkili bir çözüm olmaktadır.

İlginizi çekebilir: Tırnak Batması Nasıl Geçer?

Sağlık Kanalı Facebook sayfasından da bizi takip edebilirsiniz.

Give a Comment