Pırasa Yemeğinin Yanına Ne Yapılır?

Pırasa yemeğinin yanına ne gider, pırasanın yanında ne yenilir gibi soruları aratıyorsanız, cevabı yazımızda bulabilirsiniz. Pırasa yemeği oldukça zengin vitaminlere sahip sağlık açısından da faydalı bulunmaktadır. A, B, C, vitaminleri başta olmak üzere birçok vitamin de yanında bulunur. Pırasanın içinde bulunan “lactucarium “maddesi uykuyu kolaylaştırıyor.  Türk mutfağın da fazla tüketilen pırasa yemeği lifli bir bitkidir. Pırasa yemeği aynı zaman da isteğe bağlı olarak zeytinyağlı ve sulu olarak da tercih edilmektedir. İsteğe bağlı olarak içerisine pirinç ve bulgur da koyulmaktadır. Böylelikle hem daha doyurucu hem de besin içeriği bakımından yemeğiniz zenginleşmiş olacaktır.

Sağlıklı beslenmek isteyen birçok insanın başlıca menülerin de yer alan zengin içerikleri, lezzetli bir besin olan pırasa yemeğini seven olduğu kadar sevmeyenler de vardır. Kalabalık misafirlerin hem doyurucu hem de besleyici bir yemek olarak tercihiniz de olabilir. Pırasa yemeğinin yanına ne yapılır şu şekilde sıralayabiliriz;

Pırasa yemeğinin yanına
Pırasa yemeğinin yanına
 • Sebzeli mücver
 • Yoğurt çorbası
 • Bulgur pilavı
 • Kuru köfte
 • Fırında tavuk but
 • Börülce salatası
 • Beşamel soslu makarna
 • Mevsim salatası
 • Kıymalı kolay böreği
 • Fırında tavuk but
 • Cacık
 • Mercimek çorbası
 • Pirinç pilavı

Sıralanan yemeklerin pırsa yemeğinin yanında iyi gidecek ve harika lezzet uyumu sağlayacaktır. Pırasa yemeğinin yanına farklı tatlar ve lezzetler ekleyerek hem pırasa yemeğini daha çok sevmeye hem de çocukları sebze yemeğini sevdirebilirsiniz. Pırasa yemeğinin püf noktaları olarak da düşünebiliriz.

Sebzeli mücver
Sebzeli mücver

Sebzeli mücver

Pırasa yemeğinin yanında da harika bir lezzet uyumu olacağı sebzeli mücver yemeği olacaktır. Farklı sebzeleri bir araya getirerek, baharatlar ile lezzetlendirileceğiniz mücveri pırasa yemeğinin yanına kurtarıcı bir ara sıcak olarak ikram edebilirsiniz.

Mücverin yanında dilediğiniz sebzeyi de tüketebilirsiniz. Daha sağlıklı olması için mücveri fırında pişirerekte tüketebilirsiniz. Mücverin yanında cacık veya yoğurtta tüketilebilir.

Yoğurt Çorbası

Soğuk kış aylarının da içimizi ısıtan sıcacık yoğurt çorbası, pırasa yemeğinin yanına çorba kurtarıcısı olarak tercih edilebilir. Hem sağlıklı hem de besin değeri bakımından yüksek olan yoğurt çorbasını menünüz için kurtarıcı olacaktır.

Bulgur pilavı
Bulgur pilavı

Bulgur pilavı

Pırasa tüketmeyi seviyor ve yanında ne yapmalım diye düşünülürse bulgur pilavı güzel bir tercihtir. Bol tereyağlı ve sebzeli bir bulgur pilavı tercihiniz olabilir. Bulgur pilavının doyurucu bir özelliği ile midenizi zorlamayacak güzel bir uyum sağlayabilirsiniz. Bol sebzeli ya da sade bir şekilde pıra emeğinin yanına ekleyebilirisiniz.

Kıymalı kolay böreği

Hamur işini seviyorsanız ve pırasa yemeğinin yanına hem pratik hem de doyurucu olarak kıymalı kolay böreğini tercih edebilirsiniz. Zeytinyağlı pırasa yemeğinin yanın da tamamlayıcı bir börek, hem doyurucu hem de tadınızın damağınız da kalacağı yardımcı bir yemek olacaktır. Kıymalı bir börek tarifini menünüze dâhil edebilirisiniz.

Beşamel soslu fırında makarna
Beşamel soslu fırında makarna

Beşamel soslu fırında makarna

Pırasa ile makarnayı aynı anda tüketmeyeceğimizi düşünüyor olsak da ikisi oldukça güzel bir lezzettir. Pırasa yemeği tüketmeyenler için oldukça güzel bir seçenektir.

Fırında tavuk but

Zeytinyağlı pırasa yemeğinin yanında hem pratik hem de hızlı bir şekilde hazırlanabilecek ana yemektir. Fırında tavuk but ile sofranız hem sağlıklı hem de besin bakımından oldukça zengin olacaktır. Tavuk but için isteğe bağlı baharatlar ve sebzeler ilave edebilirisiniz.

Börülce salatası
Börülce salatası

Börülce salatası

Sebze yemekleri ve sebzeler çocuklar tarafından zor tüketilen besinlerdir. Pırasa bunlara dâhildir. Çok sık tüketilmese de pırasa yemeği bir süre sonra lezzetli gelmeyebilir. Daha güzel ve yenilebilir olması için börülce salatası tercih edilebilir. İçerisin de lif kaynağı bolca bulun börülce salatası tercihiniz olabilir.

Kuru köfte

Sadece zeytinyağlı besin tüketmek ne kadar günün kurtarıcısı olsa da sadece zeytinyağlı besin tüketmek bir süre sonra açlık hissi verecektir. Nu nedenden dolayı hem sofraya uyum sağlayan hem pratik bir köfte kurtarıcınız olabilir. Damak zevkinize de el becerinize de uygun olan kuru köfteyi tercih edebilirisiniz.

Cacık
Cacık

Cacık

Eğer bir diyet programınız varsa ve besin dengenize dikkat ediyorsanız midenizi yormayacak bir tercih olarak cacık tüketebilirsiniz. Pırasa yemeği de hem doyurucu hem de midenizi yormayacağı için cacıkla beraber lezzetli bir öğün olacaktır.

Mevsim salatası

Pırasanın yanına yakışacak en güzel lezzetlerden birisi de mevsim salatasıdır. İsteğinize bağlı olarak bol yeşillik kullanabilirsiniz ve hoş koku vermesi için soslar da kullanılabilir.

Bu yazımızda sizlerle pırasanın yanına ne gider, pırasa yemeğinin yanına ne yapılır konusunu paylaştık. Yorumlarınızı bekliyoruz…

Bu tarz paylaşımlarımız için Yemek Tarifleri Kategorisini inceleyebilirsiniz.

Sağlık Kanalı Facebook sayfasından da bizi takip edebilirsiniz.

Give a Comment