Zerdeçalın Az Bilinen 11 Faydalı Özelliği

Tüm Şifalı Yönleri ve Bilinmeyen Özellikleriyle Zerdeçal

Nefis Yemek Tarifleri mutfağı, yemeklerde ve birçok tarifte baharat kullanmaya önem veriyor. Mutfağımızda adı sık sık geçen baharatlardan biri de zerdeçal oluyor. Zerdeçal sağlığa olan faydaları sayesinde birçok kişinin hastalıklardan uzak kalmasına yardım eden bir bitki ve baharat olarak hayatımızda yerini almış bulunmakta.

Daha önce hiç zerdeçal tatmadıysanız ve yemeklerinizde kullanmadıysanız sizlere önereceğimiz onca bilgiden sonra hemen evinizde zerdeçal için yer açacaksınız. Çünkü zerdeçal faydaları ile evinizdeki şifa deposu olmaya geliyor!

Faydalı bilgiler sunmaya devam eden ve okuyucularımızın sağlığını düşünerek hazırladığımız yazılarımızda şimdi de zerdeçal neye iyi gelir sorusuna yer verdik. Bu bilgiler doğrultusunda yaşam kalitenizi zerdeçal ile bir seviye daha yukarı taşıyacaksınız. Çünkü zerdeçal ruhen ve bedenen kendinizi daha iyi hissetmenize yardım edecek. Bakalım dillerden düşmeyen zerdeçal hangi özelliklere sahip?

Zerdeçal Nedir?
Zerdeçal Nedir?

Zerdeçal Nedir?

 Hint safranı adıyla da bilinen bu şifalı bitki, sarı çiçekleri olan köklü yapıya sahip bir şifa kaynağıdır.

 • Verimli topraklarda yetiştiğinde boyu 1 metre kadar uzayabilir.
 • Tadı biraz acı olan zerdeçal, Türkiye topraklarında ve ikliminde yetişmeye uygun değildir.
 • Kendine has bir sarı renge sahiptir. Bu renk yemeklere de aynı tonlarda renk verir.
 • Özellikle de makarna ve pilav yaparken zerdeçal kullanırsanız, sarı bir görünüm elde edebilirsiniz.
 • Kurkumin maddesini içeren zerdeçal, ekonomik açıdan da çok uygun bir baharattır.
 • Diyetisyenlerin danışanlarına önerdiği baharatlardan biri olan zerdeçal, zayıflamak isteyenlerin ve bağışıklık sistemini güçlendirmek isteyenlerin listelerinden eksik edilmiyor.
 • Aktarlardan ve marketlerden kolayca temin edebileceğiniz bu baharatı, evinizde pek çok şekilde kullanabilirsiniz.

Zerdeçalın Faydaları Nelerdir?

Sağlığınıza önem veriyorsanız hayatınıza zerdeçal bitkisini ve baharatını ekleyebilirsiniz. Zerdeçal sağlık için pek çok faydalara sahiptir. Şimdi bu özelliklerine değineceğiz:

 • Antioksidan niteliği çok yüksektir. Vücudu toksinlerden arındırmak için zerdeçal tüketimi önerilir.
 • Mide asitlerini dengeleme yönü vardır. Şayet yemeklerden sonra sık sık mide problemleri yaşıyorsanız kendinizi daha rahat hissetmek için yemeklere zerdeçal ekleyebilirsiniz.
 • Cildin yenilenmesini sağlar. Bu sayede cildinizde pürüzsüz ve temiz bir görünüm oluşur.
 • Sinir hücrelerini korur ve hafızanın daha da güçlenmesine yardım eder. Dikkat dağınıklığını iyileştirmesi de unutulmamalıdır.
 • Zerdeçal kan akışını dengeler. Bu özelliği sayesinde ağrıların dinmesini, tansiyonun düzenlenmesini sağlar.
 • Metabolizmayı hızlandıracağı için yemeklerde sık sık kullanılması önerilir.
 • Kış günlerinde soğuk algınlığı yaşarsanız, içme suyunuza ya da çayınıza zerdeçal ekleyerek vücudunuzu canlandırabilirsiniz.
Zerdeçal Nasıl Tüketilir?
Zerdeçal Nasıl Tüketilir?

Zerdeçal Nasıl Tüketilir?

Zerdeçal faydalarını okuyanlar mutfağına konuk etmek için  zerdeçal nasıl tüketilir sorusuna yanıt ararlar. Nefis Yemek Tarifleri size bu konuda enfes tarifler önerecek. Bu tariflere ulaşmak için mobil uygulamayı ya da web sitemizi kullanarak arama motorunda “Zerdeçal” yazmanız yeterli olacak. Karşınıza çıkan enfes tarifleri her öğün için hazırlayabilirsiniz.

Peki, zerdeçal nasıl tüketilmelidir? Şimdi gelelim zerdeçal nerelerde kullanılır konusuna…

 • Metabolizma hızlandırmak için hazırladığınız yoğurt karışımlarına bir miktar ekleyebilirsiniz.
 • Kek hazırlarken belirli bir ölçüde zerdeçal eklerseniz sarı renkli kek elde edebilirsiniz.
 • Bulgur ya da pirinç pilavı hazırlarken zerdeçalı pilav suyuna ekleyerek sarı bir pilav pişirmiş olacaksınız.
 • Makarna suyuna eklenen zerdeçal sayesinde aromatik ve renkli bir makarna sunabilirsiniz.
 • Sebze çorbalarına ilave edilen zerdeçal tam bir bağışıklık ilacı olacaktır.
 • Beyaz et yemekleri hazırlama aşamasında marine sosuna ekleyeceğiniz bir miktar zerdeçal ile baharatıyla iştah açan tavuk ya da balık yemekleri servis edebilirsiniz.

Zerdeçal Zararları ve Yan Etkileri

Faydalarıyla öne çıkan zerdeçal sağlık için risk oluşturmaz. Sadece çok fazla tüketimde zerdeçal zararları meydana gelebilir. Ölçülü miktarda tüketim, herkes için önerilmektedir. Peki, zerdeçalın zararlı olacağı durumlar nelerdir?

 • Her öğünde yoğun zerdeçal tüketimi mide enzimlerini yorabilir. Ölçülü olmayı unutmayınız.
 • Kanın pıhtılaşmasını sağlayan bir baharat olduğu için kronik hastalar dikkatli olmalıdır. Özellikle de kan sulandırıcı kullanan kişiler zerdeçal tüketimini en az seviyede gerçekleştirmelidir.
 • Safrada ağrı ve sancı oluşturduğu durumlar da vardır. Özellikle de safra taşı ile mücadele edenler, zerdeçal tüketmeyi uzun süre erteleyebilir.

 Nefis Yemek Tariflerinin En Beğenilen 3 Zerdeçallı Tarifi

1) Limonlu Zerdeçallı Fındıklı Pandispanya Kek (Bildiğiniz Bütün Limonlu Kekleri Unutun)

Şöyle çay saatlerine yakışır bir kek yapmak isterseniz; rengi ve kokusuyla mest eden bir kek tarifi önereceğiz sizlere. Zerdeçaldan aldığı rengiyle iştahları açan, limondan gelen aroma sayesinde nefis kokular saçan bu keki siz de evinizde hazırlayabilirsiniz. Sadece 2 çay kaşığı zerdeçal kullanarak enfes kek hazırlamak isterseniz tarifimizi incelemeyi unutmayın.

Zerdeçallı pilav

2) Zerdeçallı Havuçlu Enfes Pirinç Pilavı (Videolu)

 Ana yemeklerin yanına ne yapsam diye düşünenler, zerdeçallı havuçlu pirinç pilavını deneyebilir. Bu pilav sayesinde hem gözler hem de mideler bayram edecek. Klasik şehriyeli pilavdan çok farklı bir tadı olan bu renkli pilavımız, etli yemeklerinizin yanında kısa sürede afiyetle tükenecek.

3) Fırında Zerdeçallı Susamlı Patates

Kahvaltıya, ana yemeklerin yanına, piknik masasına çok yakışan zerdeçallı susamlı patates  sizin de öğünlerinizi lezzetlendirecek. Patates sevenler için favoriye eklenecek olan bu tarifimiz, kısa sürede fırında en sağlıklı haliyle pişecek. Zerdeçal hangi yemeklere yakışır diyenler fırında zerdeçallı susamlı patatesi deneyebilir.

Fırında Zerdeçallı Susamlı Patates
Fırında Zerdeçallı Susamlı Patates

Give a Comment