Evde El ve Tırnak Bakımı Nasıl Yapılır?

Ellerimizin görünüşünü taçlandıran tırnaklarımızı yıpranmalara karşı korumak için mutlaka bakım uygulamamız gerekir. Bu bakımları her zaman dışarıdan ürünler alarak yapmayabiliriz. Evde uygulayacağımız tariflerle tırnaklarımızı güçlendirebilir ve oldukça sağlıklı bir görünüme kavuşturabiliriz. Evde el ve tırnak bakımı yapmak oldukça kolay ve pratik uygulamalardır. Bu tarifler hemen hemen her gün evde kullandığımız basit ürünleri içerir ve tırnakları önemli ölçüde besleyerek sağlıklı bir görünüm kazanmalarına yardımcı olur. Tarifler sıklıkla uygulanmalı ve el temizliğine özen gösterilmelidir. Bu hususlara dikkat edildiğinde etkisi kısa sürede dışarıdan fark edilir hale gelir.

Doğal El ve Tırnak Bakımı İçin Tarifler
Doğal El ve Tırnak Bakımı İçin Tarifler

Doğal El ve Tırnak Bakımı İçin Tarifler

El ve tırnak bakımını evde yapabilmek için birkaç basit malzeme gerekir. Bu tarifler odlukça kolay şekilde hazırlanır. Ellerinize badem yağı veya jojoba yağı gibi yağlarla beş dakikalık masajlar yapmanız da tırnaklarınız için oldukça faydalı olacaktır.

Birinci tarif için ihtiyaç duyduğunuz malzemeler limon suyu ve zeytinyağıdır. Altı damla limon suyu damlattığınız üç yemek kaşığı zeytinyağına ellerinizi yatırın ve on dakika bekletin. Bu uygulamadan sonra zeytinyağı içindeki antioksidanlar sayesinde ellerinize bakım yaparken limon suyu da tırnaklarınızı güçlendirecektir.

Diğer bir formül ise yine iki basit unsurdan oluşmaktadır. Bu malzemeler bir çay kaşığı karbonat ve bir bardak sudur. Bu malzemelerin birbirine iyice karışmasını sağladıktan sonra ellerinizi on beş dakika içinde bekletmeniz gerekmektedir. Bu bakımın etkili olabilmesi için haftada iki ya da üç kez uygulayarak uzun soluklu sonuçlar alabilirsiniz.

Bir diğer uygulama ise bal ve yumurta karışımıdır. Yüksek miktarda A vitamini içeren yumurta sarısı, kırılgan tırnakların güçlenmesine yardımcı olmaktadır. Bir çay kaşığı bal ve yumurta sarısını karıştırıp tırnaklara ve çevresindeki deriye sürmelisiniz. Ardından 15 dakika bekletmeli ve sonra durulamanız yeterli olacaktır.

Evde El ve Tırnak Bakımı Tarifleri Etkili Midir?

Evde yapılan el ve tırnak bakımı oldukça etkilidir. Kullanılan doğal malzemeler sayesinde tırnağınızı besleyecek doğal içerikte ürünler doğrudan etki etmektedir. Bu sayede tırnaklarınız düzenli uygulamalarda güç kazanmakta ve sağlığını korumaktadır. Ellere bakım yaparken hijyenlerine dikkat etmek ve sert uygulamalardan kaçınmak evde yaptığınız doğal uygulamaların etkisini artıracaktır. Ellerinizi sıklıkla yıkayarak temiz tutmalı ve özellikle uygulama aralarında üçer günlük aralara özen göstermelisiniz. Bunun yanında sık sık törpü işlemi yaparak yüzeyinin incelmesine sebep olan uygulamalardan kaçınmalısınız.

Evde El ve Tırnak Bakımı Ne Kadar Sıklıkla Yapılmalıdır?
Evde El ve Tırnak Bakımı Ne Kadar Sıklıkla Yapılmalıdır?

Evde El ve Tırnak Bakımı Ne Kadar Sıklıkla Yapılmalıdır?

El ve tırnak bakımları sağlık için oldukça önemli bir uygulamadır. Bu sebeple oldukça sık yapılması gerekir. Hijyenine dikkat etmemizin yanında yaptığımız yağlı masaj bakımları haftada en az iki üç kez uygulamalıyız. Bu sayede tırnaklarımız daha hızlı gelişim gösterebilir. Ancak içerisinde karbonat ve limon bulunan karışımlar için haftada bir kez yapılan uygulamalar da oldukça yeterlidir. Bunun sebebi ise içerisinde bulunan asidik içeriğin tırnaklarımıza fayda vermesini isterken vereceği zarardan kaçınmaktır.

El ve Tırnak Bakımı İçin Kullanılan Ürünler Ayak Bakımı İçin Kullanılır Mı?

El ve tırnak bakımı için kullanılan tarifler ayak tırnaklarınızı güçlendirmek için de kullanılabilir. Özellikle takma tırnak ya da oje gibi uygulamaları aynı sıklıkta ayak tırnaklarına da yapan kişilerin mutlaka ayak bakımlarına özen göstererek tırnaklarını besleyecek tariflere ve uygulamalara başvurması gerekir. Aksi takdirde ayak tırnakları zayıflayarak güçsüzleşebilir ve sağlıksız bir hale bürünebilir. Ayak hijyeninize de özen göstermeli ve ellerinize uygulamakta olduğunuz bakımların benzerlerini ayaklarınız için de kullanmalısınız.

İlginizi çekebilir: Uygun Fiyatlı Makyaj Malzemeleri Listesi

Sağlık Kanalı Facebook sayfasından da bizi takip edebilirsiniz.

Give a Comment