Ergenlik çağında karşılaşılan güçlükler

İnsan yaşamının içinde bulanan ergenlik çağı aileler tarafında her zaman güçlüklerle yorumlanmıştır. Ailelere hak vermekte yerinde olsa gerek…
Gelişme çağına girildiğinde erkek çocuklarının iştahı birden artar, doymak bilmezler. Kız çocuklar daha kaprislidirler, bazen kız çocukları da çok iştahlı olur.
Sinirli olan genç yediklerini iyi sindiremez. Bu çağdaki çocuklarda apandisit krizlerine çok rastlanır. Kabızlık da çok rastlanan bir olaydır, özellikle kızlarda kabızlık daha çok görülür.
Bu yaştakilerin muntazam olarak dışarı çıkıp çıkmadıkları izlenmelidir. Ergenlik çağındakiler buna dikkat etmedikleri için kabız gibi rahatsızlıklara yakalanırlar, dikkat edilmezse bu durum kronikleşir, devamlılık gösterir.

[irp]

Bu yaştakiler ciddi mikrobik hastalıklara çok kolay yakalana bildikleri için verem gibi hastalıkların testini yaptırmakta yarar vardır.
Bu yaşlarda ciddi rahatsızlıklarla karşılaşılabilir. Buna engel olabilmek için ergenin ciğerlerinin omurgalarının durumu izlenmeli, idrar tahlili (bu yaştakilerde sıkça albümine rastlanır) yaptırmak gerekir.
Yorgun görünüyorsa doktora muayene ettirilmelidir. En az yılda bir defa göz ve diş muayenesi, kontrolü yapılmalıdır.
İyi görüp görmediği kontrol edilmelidir. Çocuğun miyop, astigmat olduğu anlaşılabilir ya da miyop, astigmat olan çocuğun bu görüş bozukluğunun derecesi artmış olabilir.
Dişlerinde çürükler olabilir, tedavi edilmesi gerekir.

İMPETİGO NEDİR?

Bizi Facebook tan takip edebilirsiniz.

Sağlık Kanalı

Give a Comment