Tırnak Bakım Ürünleri Nasıl Kullanılır?

Vitamin eksikliği nedenli, rutin olarak yapılan bazı işler ya da yoğun tırnak uygulamaları nedeni ile tırnaklar deforme olabilir. Böyle durumlarda gerekli takviyeler alınmalı ve düzenli olarak tırnak bakımı yapılmalıdır. Aksi takdirde zayıflamaları durdurulamaz ve görüntülerinde sararma gibi olumsuz değişimler olduğu gibi sağlık açısından olumsuz durumlar oluşturabilirler. Bu yüzden tırnak bakım ürünlerinin kullanılması tırnaklarınızın sağlığı açısından oldukça önemlidir. Yaptırdığınız tırnak uygulamaları öncesinde ve sonrasında tırnaklarınıza bakım uygulamanız gerekmektedir. Bu bakımları uygulama öncesi veya sonrası fark etmeden rutin haline getirenlerin tırnakları çok daha sağlıklı kalmaktadır.

Tırnak Bakımında Hangi Ürünler Kullanılmalıdır ve Nasıl Yapılmalıdır?
Tırnak Bakımında Hangi Ürünler Kullanılmalıdır ve Nasıl Yapılmalıdır?

Tırnak Bakımında Hangi Ürünler Kullanılmalıdır ve Nasıl Yapılmalıdır?

Ellerimizin güzelliğini artıran tırnaklar için pek çok bakım ürünü bulunmaktadır. Bu bakımlar düzenli yapıldığı takdirde tırnakları güçlendirmekte ve ellere daha estetik bir görünüm kazandırmaktadır. Tırnak besleyen ve onaran bakım ürünleri arasında şunlar yer alır.

  • Tırnak Besleyici
  • Bakım Yağı
  • Keratin Bazlı Tırnak Güçlendiricileri
  • Tırnak Peelingleri 

Bu ürünler tırnaklara hem rutin uygulanmalı hem de uygulamalardan önce kullanılmalıdır. Eller mutlaka sık sık yıkanmalı ve eğer uzun tırnaklarınız varsa tırnaklarınızın içini ellerinizde bir müddet suda bekleterek temizlenmeniz gerekmektedir. Bu sayede tırnaklarınız daha kolay temizlenir ve zarar görmez. Tırnak törpüleme işlemi çok sık yapılamamalıdır. Bunun sebebi tırnakları inceletmesi ve yapısını zayıflatmasıdır. Aynı zamanda tırnaklara uygulama yapıldıktan sonra bir süre ara verilmelidir. Uzmanlar bu sürenin üç gün olmasını tavsiye ederler. Takma tırnak kullandığınız zamanlarda hassas şekilde çıkarmalı ve tırnaklarınızın sarsılmamasına özen göstermelisiniz. Tırnakları dinlendirmek için verilen üç günlük ara oje uygulamaları için de geçerlidir. Ojelerinizi sildikten sonra üç gün ara vererek bir sonraki oje uygulamanızı yapabilirsiniz. Bu uygulamalardan sonra da bakım ürünlerinizi kullanmalısınız.

Tırnak Bakımı Ürünleri Neye Göre Seçilmeli?

Tırnak bakım ürünleri seçilirken kalitesine oldukça dikkat edilmelidir. Tırnaklar diplerinden beslendiği için tırnak diplerine zarar vermeyen ve onları besleyerek güçlendiren formül içermelerine özen gösterilmelidir. Tırnak dipleri zarar gördüğünde tırnakların beslenmesi güçleşir ve hasar görerek zayıflarlar. Bu durum renk değişmelerine ve tırnak incelemelerine kadar gidebilir. Bunun önüne geçmek için mutlaka içeriği sağlıklı olan kaliteli ürünler seçilmelidir. İçerisinde lavanta gibi tırnakları besleme etkisine sahip ürünleri tercih etmek tırnaklarınıza artı olarak katkı sağlar. Bunun yanında B grubu vitaminler ya da çinko, demir ve magnezyum gibi mineraller içeren ürünler tırnak bakımında daha fazla etki görmenizi sağlayacaktır.

Tırnak Bakım Ürünleri Ne Kadar Sürede Etkisini Gösterir?
Tırnak Bakım Ürünleri Ne Kadar Sürede Etkisini Gösterir?

Tırnak Bakım Ürünleri Ne Kadar Sürede Etkisini Gösterir?

Kozmetik mağazalarında satışa sunulan tırnak bakım ürünleri düzenli uygulamalarda hızlıca etki göstermektedir. Özellikle uygulamalardan önce ve verilen ara esnasında bakım uygulandığında tırnaklar çok daha hızlı şekilde beslenmekte ve gücünü kaybetmemektedir. Ancak uzun soluklu etki görebilmek için tırnak bakım ürünlerini düzenli olarak kullanmak gerekmektedir. Bunun sebebi etki eden mineral ve vitaminlerin etkisini gösterebilmesi için gerek duyulan süredir. Aynı zamanda tırnağınızın gördüğü işlem sıklığı veya yıpranmışlık durumu da bu süreye etki eden faktörler arasındadır.

Tırnak Bakım Ürünlerinin Zararı Var Mıdır?

Tırnak bakım ürünleri içerisinde zararlı kimyasallar bulunmadığı sürece tırnak sağlığına herhangi olumsuz bir etkide bulunmamaktadır. Diplerinin beslenmesine engel olmayacak şekilde tırnak bakım ürünlerini kullanmak tırnaklara zarardan çok fayda sağlamaktadır. Özellikle uygulamalardan önce ve sonra uygulanan tırnak bakımlarında tırnaklar iyice güçlenir ve daha iyi bir görünüm kazanır. Tırnak bakım ürünlerinin besleyici özelliğe sahip mineraller ve vitaminler içerdiğinden emin olmalı ve sonrasında düzenli olarak uygulamalıyız.

İlginizi çekebilir: Makyaj İçin Gerekli Malzemeler (Tam Liste)

Sağlık Kanalı Facebook sayfasından da bizi takip edebilirsiniz.

Give a Comment