Kedilerde Kan Kusması Belirtileri, Nedenleri ve Tedavisi

Kedi kan kusar mı? Bu endişe verici bir sorun olabilir. Bu semptomun ana nedenlerini, diğer belirtileri ve kedi için olası tedaviyi birlikte anlamaya çalışalım.

Kediyle asla sakin bir hayat yaşayamazsınız. Bu özgür ve bağımsız tüylü hayvanlar, özellikle sağlığı söz konusu olduğunda bizi her an korkutabilir. Evcil kedi ile başımıza gelebilecek en endişe verici olaylardan biri, tuvalete gittikten sonra veya kustuktan sonra kan izlerini bulmaktır. Bu tür ciddi olayların arkasındaki sebepler çoktur. Bakalım kedi neden kan kusar ve ne yapmalıyız.

Kedi neden kan kusar? Ana nedenler ve belirtiler

Kediniz kan kustuğunda, bir hayvanseverin en zor anlarından biri yaşanır. Panik yapmamaya çalışarak, kan kusmasının nedenlerini anlamak ve kediniz de bulunan farklı belirtileri gözlemlemek gerekir.

Kedinizin sağlığı bizim için en önemli şeydir. Acı çektiğini ve çaresiz hissettiğini görmek çok kötü ama cesaret edip ona doğru şekilde yardım etmeye çalışabilirsin.

Öncelikle kediler, köpekler gibi sık sık kusmadığını bilmeliyiz. Bu nedenle, veteriner hekime derhal ulaşmak ve ona sağlığı ile ilgili tüm gerekli bilgileri vermek gerekir. Bu bozukluğun nedenini anlamak için onu diğer semptomlarla ilişkilendirmek gerekir.

Kediniz kan kusarsa ve ayrıca ishali (kanlı) varsa, zehirli bir madde yutmuş olabilir. Zehirlenme, evde bulunan zehirli ve zararlı bir üründen veya insan ilaçlarını yanlışlıkla yutmasından kaynaklanmış olabilir.

Kedinin kan kusmasının bir başka nedeni de, hayvanın midesinde oluşan yaralar veya gastrointestinal ülserler dir. Yanlış ilaç kullanımı veya yabancı bir cisim varlığı nedeniyle ülserler mevcut olabilir.

Kronik hastalık veya iç parazitler de sebep olabilir. Unutmayalım ki, camdan kötü bir düşüş veya araba ile bir kaza bile kedinin kan kusmasına neden olabilir. Devam eden iç kanama riski çok yüksektir, bu nedenle acil hastaneye yatırılması gerekir.

Ayrıca kedinin kan kusması nedenleri arasında, kemik parçaları yenmesi ve bunların mide veya bağırsakları kesmesi ile oluşmuş olabilir. Bu durumda kedi hem kan kusar hemde kanlı ishali olabilir.

Dikkat edilmesi gereken diğer belirtiler
Dikkat edilmesi gereken diğer belirtiler

Dikkat edilmesi gereken diğer belirtiler

Kediniz sürekli kan kusuyorsa, buna aşağıdakiler gibi diğer önemli semptomlar eşlik eder:

  • Zayıflık;
  • Kedide iştahsızlık;
  • Nefes alma zorluğu;
  • Kedilerde anemi;
  • Soluk mukoza zarları;
  • Ateş;
  • Dizanteri;
  • Kedinin dışkısında kan;
  • Gastrointestinal sistemde tümör.

Kedim kan kusuyor ne yapmalıyım?

Bu ciddi koşullarda kedinin acil hastaneye yatışı şarttır. Hayvan derhal muayene edilmeli ve bu tehlikeli sağlık sorununu tetikleyen neden ortaya çıkarılmalıdır.

Kedinin kendini hasta hissetmesine ve kan kusmasına neden olabilecek çok sayıda ve ciddi nedenler olduğundan, kediye en kısa sürede en iyi bakımı emanet etmek için acil veteriner kliniğine gidilmesi tavsiye edilir.

Hastalığını tetikleyen nedeni belirleyecek ve en uygun tedaviye karar verecek olan uzman doktor olacaktır. Ne yazık ki bizim elimizden gelen, erken teşhis dışında başka birşey yoktur.

Yukarıda sıralanan belirtilere ek olarak, ruh hali değişimleri ve kronik yorgunluk, oyun oynamayı bırakma ve sosyalleşme gibi herhangi bir anormallik fark ederseniz, bu belirtiler veterinere bildirilmelidir.

Kedinin kan kusması ciddi riskleri
Kedinin kan kusması ciddi riskleri

Kedinin kan kusması ciddi riskleri

Kedide ilişkili birden fazla semptomun varlığında, ölümcül sonuçlardan kaçınmak için tıbbi müdahale ve acil tedavi çok önemlidir. Kusmada (ishalde olduğu gibi) büyük miktarda kan kaybı yaşanır ise, kan naklini gerekecektir.

Ayrıca, hala zayıf bir bağışıklık sistemi olan yavru kedilerde, benzer bir bozukluk onların ciddi şekilde kötüleşmesine ve hatta ölmesine neden olabilir.

Kedinin kan kusması; Alınacak önlemler

Kedinin kan kusması ciddi bir durumdur. Basit bazı önlemler ile bu durumun önüne geçebilirsiniz. Öncelikle evcil kedinizin araba kazası gibi durumlar yaşamaması için dışarı çıktığında güvenli olması gerekir.

Ayrıca kediler araştırmayı ve keşfetmeyi çok severler bu nedenle insanların kullandığı ilaçların, kedilerin ulaşamayacağı güvenli yerlerde olmalıdır. Son olarak kedilere asla kemik ve benzeri yiyecekler verilmemelidir. Bu durumlara dikkat etmek evcil dostunuz ile uzun süreli bir hayatınızın olması demektir.

İlginizi çekebilir: İstanbul Burun Estetiği

Sağlık Kanalı Facebook sayfasından da bizi takip edebilirsiniz.

Give a Comment