Yıpranmış Saçlar İçin Bakım Ürünleri

Saçlar, dış görünüşümüzün önemli bir parçası olarak bakım gerektiren, hassas yapılara sahiptirler. Yıpranma, dökülme, kuruma veya yağlanma gibi problemler her yaştan insanda görülebilir. Yıpranmış saçlar için bakım ile onarılması mümkün olsa da zaman ve çaba gerektirir. Saçların yıpranmasının başlıca sebepleri,

 • Güneşe maruz kalma
 • Sıcak su
 • Yanlış bakım ürünleri kullanma
 • Yanlış teknikler uygulama
 • Isı kullanma olarak sıralanabilir.

Bu yanlışlar, saçta kalıcı zararlara da yol açabileceği için dikkatli olmak gerekir. Saçların çok kuru ve sert olması bu yanlışların yol açtığı sorunlara örnek olarak gösterilebilir.Saç derisi ve saçın kendi sağlığını korumak için farklı teknikler uygulanabilmektedir.

Doğru Teknik Kullanımı Nasıl Olmalı?
Doğru Teknik Kullanımı Nasıl Olmalı?

Doğru Teknik Kullanımı Nasıl Olmalı?

Her saçın kendine özgü bir yapısı ve şekli vardır. Saçın ihtiyaçlarının sağlanması için kaçınılması gereken teknikler olduğu gibi aynı zamanda uygulanmasının fayda sağlayacağı teknikler de bulunur. Örneğin saçların çok ıslak veya çok kuru haldeyken taranmaması gerekir. Tarama biçimi, ilk olarak uçlardan başlanarak yukarı çıkma biçiminde olmalıdır. Böylece saçta oluşabilecek kırılmaların önüne geçilir. Ayrıca tarak seçiminde de saçın kıvırcık, dalgalı veya düz oluşuna uygun bir tarak seçilmelidir.

Bir başka yanlış teknik de saçı şekillendirmek için kullanılan ürünlerdir. Saça düzleştirici ve maşa gibi ısı veren ürünlerin sık sık kullanılması zararlıdır. Aynı zamanda sprey gibi şekillendiriciler saçı kurutacağından yıpranmalara yol açabilir. Tüm bu uygulamalar, saç dökülmesine ne neden olur sorusunun cevabı niteliğindedir. Saç dökülmesi nasıl önlenir sorusunun cevabı ise yine burada gizlidir. Öncelikle bu tür tekniklerin uygulanmasından kaçınılmalıdır.

Yıpranmış saç çok kuruyabilir ve dökülme eğilimi gösterebilir. Öncelikle saçların sağlığı için yapılabilecek en basit ve ilk adımlardan biri yastık kılıfını sıklıkla değiştirmek ve mümkünse saten bir yastık kılıfı kullanmak olacaktır. Saçınız için uygun bakım ürünlerinin kullanılması da bu yıpranma problemini giderebilir. Saçın neminin sağlanması için shea, hindistan cevizi yağı ve aloe vera kullanılabilir ancak bu ürünlerin de sık sık kullanılması yağlı bir saç derisine yol açabilir.

Doğru Ürün Kullanımı Nasıl Olmalı ?
Doğru Ürün Kullanımı Nasıl Olmalı ?

Doğru Ürün Kullanımı Nasıl Olmalı ?

Her saçın kendine özgü bir yapısı olduğundan dolayı kişisel bakım ürünlerini de bu nitelikleri destekler ürünler arasından seçmek önemlidir. Örneğin kıvırcık saçlı birinin bu özelliğe uygun şampuan ve bakım kremlerini tercih etmesi gerekir. Saçınız çok kuru ise nem verici ürünler işinizi görecektir. Aynı şekilde saç biçimine uygun bir saç maskesi de tercih edilebilir. Bunların yanında genel olarak doğal ürünlere yönelmek her zaman fayda sağlayacaktır. İçeriğinde kimyasal bulunduran ürünler saçları yıpratabilir. Bu kimyallar,

 • Paraben
 • Sülfat
 • Alkol
 • Triclosan
 • Dimetikon
 • Propilen Glikol
 • Phtalate olarak verilebilir.
Yıpranmış Saçlar İçin Bakım Ürünleri Nelerdir?
Yıpranmış Saçlar İçin Bakım Ürünleri Nelerdir?

Yıpranmış Saçlar İçin Bakım Ürünleri Nelerdir?

Yıpranmış bir saçın tedavisi için bir uzmana danışılabileceği gibi evde günlük veya haftalık rutine eklenecek küçük maddeler, yıpranmış saçlar için bakım açısından yardım edebilecek püf noktalardan sayılabilir. Öncelikle kuru saçlar için bakım ürünleri arasında mutlaka duşta saç kremi ve nemli saça uygulanacak saç kremi tercih edilmelidir. Bunun yanında nem maskeleri de yararlı olacaktır. Dökülen ve yıpranmış saçlar için bakım ise öncelikle saça ısı uygulanacağı zaman kullanılmak üzere bir sprey veya krem formundaki ürünler olacaktır.

Bunun dışında şekillendirici ürünler sonrasında saça nemlendirici kremle bakım yapmak önemlidir. Saç derisi için ise kimyasal içeren ürünlerden kaçınılması esastır. Aynı şekilde mat ve yıpranmış saçlar için bakım da saça ışıltısını geri kazandıracak uygun şampuan seçiminden geçer. Boyalı saçlar için bakım ürünleri ise, özel olarak üretilmektedir. Hem saçınızın rengini koruyacak hem de boyanın içindeki kimyasalların etkilerini azaltacak şampuan ve saç kremleri bulunuyor. Ayrıca saç boyası seçiminde de doğal ürünlerin tercih edilmesi saçınıza sağlığını geri kazandırabilecek önemli noktalardan biridir.

Sağlık Kanalı Facebook sayfasından da bizi takip edebilirsiniz.

Give a Comment